image

Su Sızıntısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Tesisat Kaçakları Nasıl Giderilir?

Su kaçakları oldukça çeşitli şekillerde kendini belli edebilir. Bazı su kaçakları kendini gösterirken bazıları ise oldukça zaman sonra anlaşılabilir. Su kaçaklarının zamanında tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesi büyük önem taşır. Öncelikle bir kaçağın olup olmadığını akıntı şekline bakarak anlayabilirsiniz. Eğer bir su sızıntısı aniden meydana gelmiş ve sürekli olarak akıyorsa muhtemelen temiz su borusunda bir patlama meydana gelmiş olabilir. Fark edilmesi daha zor olan bir akıntı varsa ve bir yüzey yavaşça kabarıyorsa, söz konusu bölgede damlama şeklinde bir sızıntı görülmemesine rağmen kabaran alanlar giderek büyüyorsa pis su kaçağı oluşmuş olabilir. Tavanlarda sıkça rastlanan siyahlaşma durumu yine bir sızıntının habercisi olabilir. Öte yandan su kaçağını tespit etmenizin diğer bir yolu su faturalarınızı kontrol etmektir. Eğer su faturalarınızda beklenmeyen bir fiyat yükselişi varsa su kaçağı olmuş olma ihtimali vardır. Bununla beraber eğer musluklarınız kapalıyken su sayacına bakarsanız ve sayacın hala döndüğünü gözlemlerseniz anlayabilirsiniz. Son olarak alt kattaki komşunuza su damlaması meydana gelmişse söz konusu su sızıntısının sizin dairenizden geldiğine emin olabilirsiniz. Bu tür durumlarda genelde oldukça ihmalkar davranıldığını söyleyebiliriz. Genelde alt kata su damlaması olabilmesi için çok büyük sızıntıların olması gerektiği düşünülür. Halbuki bu yalnızca bir yanılgıdır. Klozetten meydana gelebilecek bir sızıntı bile aslında bu tür bir felakete dönüşebilir. 

Su kaçakları nasıl tespit edilir?

Kaçakların nasıl anlaşılabileceği konusunda detayları yukarıdaki kısımda açıklamıştık. Bununla beraber kesin olarak bir su kaçağının olduğunun anlaşılması ve kaçak yerinin tespit edilmesi için mutlaka bir uzmana ihtiyaç vardır. Derya İklimlendirme ve Mühendislik firmamızın alanında uzman ekibi sıhhi tesisat konusunda size yardımcı olacaktır. Su kaçak arama cihazı sayesinde sızıntı bölgesini tespit ederek zamanında müdahale gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra eskiyen sıhhi tesisat borularının zamanında yenilenmesi yine su kaçaklarının oluşmasının önüne geçecektir. Eğer binanızın yapısı ve iç tesisat borularınızı kontrol ettirmek isterseniz tek yapmanız gereken firmamızla iletişime geçmektir.

Derya İklimlendirme ve Mühendislik

Firmamız yıllardır değişmeyen uzman kadrosuyla işçilik kalitesi konusunda daima birkaç adım önde olmayı başarmıştır. Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın

© copyright 2021 Derya İklimlendirme ve Mühendislik